Η «κούπα» των «Ακριτιδείων 2014» πήγε… Κύπρο (photo+video)

Έπεσε η «αυλαία» του 17ου Πανελλήνιου Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης «Ακριτίδεια 2014», με την Κύπρο να κατακτά την πρώτη θέση, επικρατώντας στον μεγάλο τελικό των Ιωαννίνων με σκορ 4-1 (δύο ημίχρονα των 30 λεπτών).
Οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο σκορ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαλισόβα στο 8′. Η Κύπρος αντέδρασε στο 22′ και ο Επαμεινώνδα με δεξί σουτ, μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παπαδάκης πάσαρε στον Επαμεινώνδα, ο οποίος βρήκε στόχο, για το δεύτερο προσωπικό του γκολ, «γράφοντας» το 2-1 για την Κύπρο.
14529191251 de3614b6c4_o
Τα Ιωάννινα «ανέβασαν στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν κοντά στο 2-2 σε δύο περιπτώσεις. Στο 49′ ο Μαλισόβας επιχείρησε το πλασέ, αλλά ο Τσιγαράς μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γεωργάκης σούταρε δυνατά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα της Κύπρου.
14345975749 2b2779744f_o
Η Κύπρος προσπάθησε με αντεπιθέσεις να πετύχει το γκολ που θα σιγουρέψει τη νίκη της. Στο 64′, και το 67′, οι Επαμεινώνδα και Τζιώνης δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτική θέση, ωστόσο στις καθυστερήσεις πρώτα ο Τζιώνης και ακολούθως ο Επαμεινώνδα (πήρε και το βραβείο του πρώτου σκόρερ), σκόραραν με εύστοχα πλασέ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.
Διαιτητής: Ρούσσος
Βοηθοί: Κωνσταντίνου-Φίτσας
 14346122847 b999baed69_o
ΚΥΠΡΟΣ: Τσιγαράς, Προδρόμου, Αριστείδου, Μ., Αλεξάνδρου, Σαββίδης, Επαμεινώνδα, Βασιλείου, Παπαδάκης, Αδάμου, Κασιαής, Κεραυνός.
Συμμετείχαν και οι: Θεοφάνους, Ι. Αλεξάνδρου, Νικολαϊδης, Παπαδημητρίου, Ρήγας, Σολωμού, Χαραλάμπους, Κωνσταντίνου, Τζιώνης.
ΙΩΑΝΝΙΝΑ: Γκόγκος, Γάλιος, Τζέκας, Τάτσης, Παργάνας, Τσουμάκας, Γεωργάκης, Στεργίου, Νταλάκας, Στοϊλας, Μαλισόβας.
Συμμετείχαν και οι: Μάντζιος, Σίντος, Τσουδούδας, Βασδέκης.
Την τρίτη θέση κατέλαβε η ομάδα της Ξάνθης.